Tuz Tüketimi ve Sağlık

Beyaz kristaller şeklinde sofralarımızda yer alan tuz, “sodyum” ve “klor” minerallerinin bir araya gelmesi ile oluşur. Suda çözünme özelliğine de sahip olan tuz, denizlerde çözünmüş

halde, kaya tuzu şeklinde veya göl yataklarında doğal olarak bulunur. Çeşitli işlemlerden geçirilen tuz rafine yani sofra tuzu haline gelir ve tuzluklardaki yerini alır.  Tuz yemeklerde lezzet verici olduğu gibi vücudun sodyum ve klor ihtiyacının karşılanması için de önemlidir. Aşırı tuz tüketimi sağlık problemlerine yol açmakta beraber gereğinden az tuz tüketimi de sodyum yetersizliği sonucu çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir. Bu nedenle beslenmede aşırıya kaçmamak kadar vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerin yeterli miktarda tüketilmesi de önemlidir.

Sofra tuzu kimyasal olarak %40 sodyum ve %60 klor minerallerinden oluşur. Sofra tuzunun bir diğer adı da “sodyum klorür ”dür. Tuz, besinlerin bileşiminde bulunduğu gibi, göllerden, de¬nizlerden ve kayalardan saf olarak da elde edilir.  Çeşitli işlemlerden geçirilen tuz rafine yani sofra tuzu haline gelir ve tuzluklardaki yerini alır. Genellikle tuz, kabartma tozu ve yemek sodası eklenmiş yiyecekler sodyum açısından zengindir.

Tuz içerdiği sodyum ile vücut sıvılarının dengesini ve basıncın devamlılığını sağlar. Vücuttaki dengenin sürdürülebilmesi için tuz gereklidir. Sodyum aynı zamanda sinir ve kas fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için de gereklidir.

Sodyum Eksikliği ve Fazlalığı

Sodyum tuz dışında besinlerde de bulunduğu için normal şartlar altında sodyum eksikliğine rastlanmaz. Ancak yetersiz tuz alımı, tuz alınmadan fazla miktarda su tüketimi, böbrek hastalıkları, uzun süreli ishal, kusma ve terleme yolu ile vücudun tuz kaybetmesi sonucu sodyum eksikliği görülür. Vücutta sodyum eksikliğinde; kusma, zihin bulanıklığı, kas yorgunluğu, ağrı ve kramp, iştah azalması ve solunum yetersizliği görülür. Özellikle çocuklarda uzun süreli ishal durumunda vücudun kaybettiği sıvı ve elektrolitlerin yerine konulması için doktor kontrolünde ağızdan sıvı tedavisi uygulanması gerekir.

Tuzun fazla tüketilmesi durumunda kandaki tuz miktarı artar ve susarız. Su, vücuttaki fazla tuzun idrar ve terle vücuttan atılmasını sağlar. Ancak böbreklerde bir hastalık varsa fazla tuz ve sodyum vücuttan atılamaz ve kandaki miktarı artar.  Sodyum fazlalığı; yüksek tansiyon, potasyum kaybı, vücutta su tutulması ve ödemlere sebep olur.

2017 Gıda ve Beslenme Derneği. Tüm hakları saklıdır.